Gina Ødegård
Rekrutteringsrådgiver
- Epost:
- Telefon:
- Se våre ledige stillinger!
Salgs- og markedsteamet i Epinova styrkes. Vi ser etter en Senior Key Account Manager som vil jobbe tett med kunder og fagmiljø i komplekse leveranser.
I et møterom i Karl Johans gate går praten tett. Én har nettopp kommet fra et kundemøte. En annen har en pågående dialog som trenger faglig sparring. En tredje har fått et signal fra et prosjektteam som må tas videre raskt.
– Det er litt sånn hverdagen ser ut, egentlig, sier Geir Andås, CSO i Epinova.
Salgs- og markedsteamet jobber tett med hverandre, med konsulentene og med kundene. Teamet består av folk med ulik bakgrunn innen salg, kundeansvar, rådgivning og markedsarbeid, men måten de jobber på er felles.
– Vi sitter ikke hver for oss. Kundearbeidet gjør vi sammen, og vi er helt avhengige av å spille hverandre gode, sier Maren Vekseth Mediås, Head of Public Sector and Enterprise Sales i Epinova.
Det betyr løpende dialog, åpne diskusjoner og lav terskel for å involvere andre, enten det handler om en mulighet hos en eksisterende kunde, et nytt samarbeid eller et veivalg som ikke er helt opplagt.
– Hvis én sitter fast, så tar vi det sammen. Det er ikke et tegn på svakhet her, det er bare sånn vi jobber.
Når teamet snakker om langsiktige kunderelasjoner, handler det lite om kontrakter og mye om tillit.
– For oss betyr det å faktisk forstå kundens hverdag. Hva de står i nå, hvor de skal, og hvilke begrensninger de har, både teknisk, organisatorisk og menneskelig, sier Geir S. Nodland, Client Director.
Rollen handler både om å videreutvikle samarbeid som allerede finnes, og om å se nye muligheter.
Noen ganger betyr det å ta dialogen videre med kunder vi jobber med i dag. Andre ganger handler det om å etablere nye relasjoner og finne ut hvor vi kan skape verdi sammen.
Kundeansvaret stopper ikke når en avtale er signert. Det følger kundene over tid, gjennom nye behov, endrede prioriteringer og av og til krevende diskusjoner.
– Noen ganger er faktisk den viktigste jobben å si at dette kanskje ikke er riktig tidspunkt. Det bygger tillit, og det er ofte det som gjør at samarbeidet varer.
Mange av kundene er større virksomheter med komplekse behov. Samarbeidet spenner ofte over både digital handel, nettsider og samhandlingsløsninger, og dialogen blir sjelden enkel. Det er også en del av det som gjør jobben interessant.
Rollen som Senior Key Account Manager i Epinova ligger i skjæringspunktet mellom strategisk kundeutvikling, rådgivning og kommersielt ansvar. Det betyr å være tett på både kunden og de interne fagmiljøene.
I praksis innebærer det å følge opp en portefølje av kunder, bidra i salgsprosesser og anbud, og være en rådgiver som både ser forretningsmuligheter og sørger for at leveransene fungerer i praksis.
– Du må like å ha mange baller i lufta, men samtidig være strukturert. Ikke alt er avklart til enhver tid, og da må du kunne bidra til fremdrift og skape trygghet, både for kunden og for teamene våre, sier Ida Lønn Barvik, Head of International Sales.
Rollen krever relasjonskompetanse, forretningsforståelse og evne til å oversette tekniske behov til gode løsninger, sammen med utviklere, testere, prosjektledere og rådgivere.
– Og så må du like å jobbe tett med andre. Vi er et lite team, og vi bruker hverandre aktivt, enten det gjelder tilbudsarbeid, kundedialog eller vanskelige vurderinger underveis.
Som i alle komplekse samarbeid oppstår det situasjoner som tester både relasjoner og roller.
– Det kan være høye forventninger, stramme rammer eller ulike syn på veien videre. Da er det ekstra viktig at vi er tydelige, lytter og er åpne, også når det er litt ubehagelig.
Teamet er enige om at det nettopp er i disse situasjonene det interne samarbeidet betyr mest.
– Vi står ikke alene i det. Det gjør en stor forskjell.
Når de snakker om hva som gir energi i jobben, er det ikke raske salg som trekkes frem først.
– Det er når samarbeidet fungerer over tid. Når kundene lykkes, og vi kjenner at vi har vært med på noe som faktisk har verdi, ikke bare levert et prosjekt.
Stoltheten ligger i relasjonene, i kompleksiteten i det vi jobber med, og i det å få være en langsiktig partner for noen av Norges største virksomheter.
– Du må like mennesker. Du må være nysgjerrig, trygg nok til å stille spørsmål og ydmyk nok til å lytte.
De fleste som lykkes i rollen har erfaring fra IT-bransjen, salg eller kundeansvar, og trives med å jobbe tett på både teknologi og mennesker. Rollen krever at du er komfortabel med ansvar, klarer å holde struktur i flere parallelle dialoger, og samtidig liker å finne løsninger sammen med andre.
Formell bakgrunn og erfaring er viktig, men ikke tilstrekkelig alene.
– Det viktigste er at du forstår både kundens verden og utviklernes hverdag, og at du trives med å jobbe tett med andre for å få ting til å fungere.
Teamet er åpne om at dette ikke er en rolle som passer for alle.
– Vi ser etter en som vil ta ansvar sammen med oss.
Epinova er i vekst, og salgs- og markedsteamet styrkes nå med en ny Senior Key Account Manager.
– Vi ser ikke etter noen som skal gjøre alt alene. Vi ser etter en kollega som vil være med og ta ansvar sammen med oss.
For den rette personen handler dette ikke bare om neste jobb, men om å bli del av et lag som bygger relasjoner og samarbeid over tid.
Kjenner du deg igjen i måten vi jobber på, vil vi gjerne høre fra deg.
Ta kontakt med meg!
Rekrutteringsrådgiver